Az elődök teste él tovább az Opelekben

Az elődök teste él tovább az Opelekben

hirdetés
Ökoprogramja keretében soha nem látott szintre emelte az újrahasznosítást az Opel. Egészen váratlan dolgok köszönnek vissza az új modellek alkatrészeiben.
Zöld innováció, azaz Greenovation – így hívják az Opel környezetvédelmi programját. A név pedig kötelez: az autógyártó ténylegesen újszerű megoldásokat dolgozott ki annak érdekében, hogy csökkentse járműveinek környezeti lábnyomát. A program erényeinek szemléltetésére ideálisak a márka új szabadidőjárművei: a Grandland, a Frontera és a Mokka, amelyeknél már a tervezés során figyelembe vették a környezetvédelmi szempontokat.

A három SUV gyártásánál felhasznált anyagok 85 százalékban újrahasznosíthatók, és 95 százalékban újrafelhasználhatók – a két fogalom között az az alapvető különbség, hogy az utóbbi kevesebb energiaráfordítással juttatja vissza a körforgásba az élettartama végére elért alkatrész vagy elem anyagát.
Az autók eleve nagy százalékban alkalmaznak ilyen újrafelhasznált anyagokat – ennek a legjobb példája a Mokka ReNewKnit fantázianevű kárpitanyaga, amely egy teljesen egynemű, szintetikus nyersbőr, ezért a szabás során visszamaradt nyesedékeket közvetlenül vissza lehet vezetni a gyártásba, nincs szükség előkezelésre, szeparálására, amivel csökkenthető a folyamat szénlábnyoma, ráadásul kevesebb hulladék keletkezik. Az ma már nem meglepő, hogy mindhárom modell üléseinek kárpitozását, valamint a műszerfal, az ajtópanelek és a középkonzol borítását PET-palackok újrahasznosításából származó műszálakból gyártják, a kormánykereket pedig vegán (azaz szintetikus) bőr borítja.
Az viszont kiemelt figyelmet érdemel, hogy az autók szerkezeti elemei – acél-, alumínium- és polimeridomok – is hulladékból visszaforgatott nyersanyagokból készültek. Vegyük például a Grandland szabadidőjárművet, amelyben több mint negyven olyan műanyag elem található, amely akár 80 százalékban ’zöld’ nyersanyagból készült, az autó teljes szerkezetét tekintve pedig 550 kg, azaz több mint fél tonna(!) a nem elsődleges forrásból gyártott komponensek össztömege.
A tisztán elektromos járművek esetében magától értetődő, hogy használat közben nem bocsátanak ki káros anyagot, az Opel azonban arra is ügyel, hogy az akkumulátorok gyártása során minél kevesebb emisszió keletkezzen. Ennek érdekében az eisenachi gyárban külön akkumulátor-központot hoztak létre, amelyben speciális, energiatakarékos eljárással tudják kinyerni az élettartamuk végére ért nagyfeszültségű akkumulátorokból az olyan értékes és ritka anyagokat, mint a kobalt, a nikkel vagy a lítium, amelyeket aztán ismételten felhasználnak új akkumulátorok gyártásánál.
Persze nem kell mindig ilyen bonyolult dolgokra gondolni, ha az autók gyártását és újrahasznosítását zöldebbé akarjuk tenni. Az új Opel Grandland farán például a szokásos ragasztott felirat helyett a lemezfelületbe nyomott betűkkel jelenik meg a típusnév – ezzel csökkenthető a későbbi hulladék mennyisége, és leegyszerűsíthető az elemek újrahasznosítása, hiszen nem kell egymástól elválasztani az eltérő jellemzőkkel bíró nyersanyagokat. Nem mellékesen a lemezbe préselt felirat modern és látványos stíluselem, így válik a legújabb generációs Opeleknél a környezetvédelem a dizájn szerves részévé.