Ilyen autókra vágynak a fiatalok

Ilyen autókra vágynak a fiatalok

hirdetés
Olyan járműveket és technológiákat van értelme fejleszteni, amelyre a jövőben is lesz kereslet, lehetőleg egyre nagyobb. A Nissan kiderítette hogyan és mivel szeretnének közlekedni a mai fiatalok.
Amikor a Nissan 2009 nyarán bemutatta, és egy évre rá forgalmazni kezdte a világ első sorozatgyártású, széles körben elérhető akkumulátoros elektromos járművét, a Leaf ferdehátút, végtelen optimizmus lett úrrá a világon. Hiszen megszületett egy új kor előhírnöke, amelynek példáját követve hamarosan mindenki átáll a károsanyag-kibocsátás nélkül, csendesen haladó járművek gyártására, értékesítésére és vásárlására.

Most, másfél évtizeddel később pontosan látjuk, hogy a végső célig vezető út rögösebbnek és kanyargósabbnak bizonyul a vártnál, és sokan abban sem biztosak már, hogy valóban jó irányba tartunk-e. A felelős autógyártókkal együtt a Nissan is kitart eredeti meggyőződése mellett, és teljes mellszélességgel támogatja az elektromos mobilitás álmának megvalósítását.
Ugyanakkor nem elég, ha a kínálati oldalon megvan az elköteleződés. Fontos, hogy legyen egy olyan ügyfélbázis, amely nyitott a villamosításra, sőt, az elektromos közlekedést tekinti az elsődleges (vagy akár egyetlen) alternatívának. A japán autógyártó ezért széles körű kutatást kezdeményezett a 18-30 éves korosztály (azaz a Z generáció) köreiben, hogy kiderítse: egyetértenek-e az autóipar elektrifikációs törekvéseivel. Öt földrész tizenöt nagyvárosában folytattak kutatást, az eredmények pedig részint megnyugtatók, részint új kihívások elé állítják a Nissant és áttételesen az egész autóipart.

A megkérdezettek több mint fele (57%) hajlandó változtatni közlekedési szokásain, ha azzal csökkentheti szénlábnyomát. Az elektromos járműveknek főszerepet szánnak ebben a változásban, tíz évben belül a jelenlegi 23 százalékról 35 százalék fölé kúszhat (azaz több mint 50%-kal nőhet!) a villanyautók piaci részesedése. A dinamikusan fejlődő városok fiatal lakosai a legambiciózusabbak: 44 százalékuk szerint öt éven belül villanyautóval fognak járni, mivel aggasztja őket a környezetszennyezés, szemben a tradicionális metropoliszokban élőkkel, akik körében 31 százalék ez az arány – a különbség részben az eltérő infrastrukturális adottságoknak, részben annak tudható be, hogy attól félnek, nem csökken kellő mértékben az elektromos járművek vételéra.
És végül, az elektromos mobilitás iránti fogékonyság egyben a kapcsolódó energetikai technológiákra is kiterjed. Tíz megkérdezettből négy úgy gondolja, a jövőben életük alapvető részévé válnak az alternatív üzemanyagok, az akkumulátorok újrahasznosításán alapuló energiatároló rendszerek, illetve a legizgalmasabb, hogy az elektromos járművek egyfajta mozgó energiaforrásként hozzájárulhatnak készülékek, otthonok működtetéséhez, vagy az elektromos hálózat terhelésének kiegyensúlyozásához.
Ez a nézet megint csak a fejlődő nagyvárosokban általánosabb, ami egyet jelent: az építészeknek, jogalkotóknak, gazdasági szereplőknek eleve úgy kell megtervezniük az egyre növekvő népességet befogadó városok fejlődését, hogy abban alapvető szerepet szánjanak a villanyautóknak. A Nissan – és remélhetőleg a többi autógyártó – számára mindennek az a tanulsága, hogy nem szabad feladniuk az izgalmas, innovatív elektromos járművek, valamint az azokhoz kapcsolódó technológiák fejlesztését – nekünk, potenciális vásárlóknak pedig azt, hogy egyre nagyobb az esély arra, hogy megvalósulhatnak az olyan ötletes, fiatalos, formabontó elektromos járművek, mint amiket a Nissan másfél éve mutatott be a világnak.
A Nissan Hyper Tourer, Hyper Force, Hyper Adventure, Hyper Punk és Hyper Urban koncepciók egyfelől jelenleg is létező, keresett járműkategóriákat – a buszlimuzint, a sportautót, a városi és családi szabadidőjárműveket – ültetik át egy eltérő paradigmarendszerbe, másrészt vadonatúj szerepet is szánnak ezeknek a járműveknek.
Az eredeti elképzelés szerint a nagyfeszültségű akkumulátorral felszerelt, tágas férőhelyet kínáló villanyautók a jövőben sokkal intenzívebben részesévé válnak a felhasználók életének: munkahelyként, kikapcsolódásra alkalmas térként álmodták meg ezeket. A most elvégzett felmérés eredményei megerősítik a Nissan ezen elképzelését: a fiatalok tudatos választás alapján döntenek a villanyautók mellett, és nemcsak közlekedési eszközt, hanem az élhetőbb, örömtelibb jövő megvalósításának egyik eszközét is látják bennük.