Dízel helyett villanymotor az új Dusterben

Dízel helyett villanymotor az új Dusterben

hirdetés

Teszt: Dacia Duster HYBRID 140

Idén debütált a Dacia Duster új, harmadik generációja. A divatos külső mellé izgalmas hajtásláncok érkeztek. A legerősebb, 140 lóerős hibriddel próbáltuk a sikermodellt.
A Renault által felélesztett román márka, a Dacia modern sikertörténetének alapköve a Logan volt, amit sikeresen fejeltek meg a Duster 2010-es piacra dobásával.

A jó áron kínált, terepen is elboldoguló szabadidőautó igazi sláger lett az idő múlásával, a globális piacon 2,4 millió darabot adtak el, itthon pedig 40 ezer fogyott az eddigi három generációból.

Még tavaly is eladtak 2487 darabot Magyarországon, a Duster két Suzuki mögött a harmadik legnépszerűbb típus volt hazánkban.
Ezt a sikerszériát a bevált recept finomításával folytatná a harmadik generáció, amely dögös, friss formavilággal és új hajtásláncokkal érkezik, de azért megőrizte a szokásos hangulatot, és méretben sem kezdett értelmetlen puffadásba.

Mokány megjelenés változatlan mérettel

A Duster még mindig kezelhető, sőt városban is élhető méretekkel rendelkezik, 4343 milliméteres hosszával, 1813 milliméteres szélességével ma már a kisebbek közé tartozik a kompakt szabadidő-autók között. Magassága csökkent valamelyest, három centivel húzták lentebb a tetővonalat, így 1661 milliméter, és a tengelytáv is teljesen átlagos 2657 mm. A típussal kapcsolatos legfontosabb adat, hogy a hasmagasság sem csökkent: a 4x4-es verzió nál 217 milliméter, a fronthajtású 209 mm magasan hordja a padlólemezét. Ez kiemelkedő érték, szinte az összes konkurenst 3-4 centiméterrel előzi meg. Ráadásul a terepszögei is kiválóak, elöl 31, hátul 36 fokosak, tehát a harmadik generáció is alkalmas a poros földutak meghódítására.
Hódít a forma is, az előző generációkhoz hasonló számok mögött ugyanis egy merőben eltérő, új külsőt találunk. Szélesebbnek és laposabbnak hat az új Dacia Duster.

Mint egy edzésbe kezdő negyvenes fazon, a Duster is ledobta a puha oldalhájakat, mokány, szikár kiállást kapott, az ívek teljesen eltűntek a repertoárból.

Az eddigi, puhán vezetett sárvédőívek, lökhárítók helyét szögletesebbre rajzolt elemek vették át, és a hűtőrács csíkja is keskenyebb lett a fényszórókkal együtt. Elöl markánsan jelenik meg a Dacia 2022-ben bevezetett új emblémája, ami egyfajta láncszemet alkot a név D és C betűiből.
Akiknek az előbbi nem ad útba igazítást, azoknak hátul nagy méretű DACIA felirat segít. A harmadik Duster tehát keresi a jól megfogható márkajegyeket, ami a fekvő Y-motívumban teljesedik ki. A karosszéria több pontján visszatér, és ad egy jól felismerhető karaktert a típusnak.
Ugyanilyen identitásképző apróság az újrahasznosított műanyaggal kevert külső dekorációs elemek alkalmazása. Ennek alapanyaga a Starkle nevű, saját fejlesztésű festetlen anyag, amelybe húsz százalékban került műanyaghulladék.

A környezetbarát megoldást apró fehér pöttyei mellett az A oszlopnál megjelenő, újrahasznosítást jelentő nemzetközi piktogram mutatja. Erre tényleg büszkék a Daciánál, és egy autónál talán nem tűnik soknak, de százezeres darabszámnál már ez is tetemes mennyiségű műanyag megspórolását jelenti.

Kerekei is a terepjárós hangulatot erősítik, a Duster még mindig magasabb oldalfalú, ballonos gumikat kap, itthon 16-os, 17-es és 18 colos felnivel.

Olcsó, mégis divatos

A beltérben is a ugyanaz a szögletes, szabályos geometriai formákból álló hangulat uralkodik, mint kívül, itt is visszatér a fekvő Y sziluettje. Az éles vonalak egyedi megjelenést adnak, és érezhető, hogy felismerhető karaktert akartak adni a márka vezető típusának, olyat, amit letakart emblémákkal is könnyű felismerni. Persze ehhez nem árt első körben a gyakorlás, így itt is van egy nagy DUSTER felirat közvetlenül a kesztyűtartó felett.
Továbbra is az utastér az, ahol jobban látszik, mitől is tud a hasonló méretű modelleknél olcsóbban autót kínálni a Dacia. A külsőhöz hasonlóan a belső is divatos, a spórolást még mindig az anyagminőségnél érezhetjük, az ajtó könyöklőit leszámítva az egész műszerfal rideg, kemény műanyag. De a fenti eladási adatok mutatják, hogy a vevőket ez nem riasztja el. Nem szürke, unalmas munkahely a sofőr világa, a kemény anyag ugyanis változó és érdekes textúrákat, felületeket kapott. A beltér kapott némi színt, a kormány ezüst betétei mellett a légbeömlők bronzszínű árnyalatot kaptak a tesztautóban, ami visszaköszön a külső visszapillantó tükrökön is.
Jót tett az összképnek ez a koherens tervezői vízió, így egységes, hangulatos a műszerfal, amivel szerencsére nem estek át a ló túloldalára. Itt minden a megszokott helyén van, az egyediség nem ment az ergonómia, a használhatóság rovására. 10,1 colos a középső érintőképernyő, amit akár teljesen ki is kapcsolhatunk egy fizikai gomb segítségével.

Ilyenekből szerencsére akad bőven a műszerfalon, a klímaberendezést is billenőkapcsolókkal állíthatjuk, de az ügyködés eredménye már a képernyőn jelenik meg. A fedélzeti rendszer teljesen sallangmentes, a képernyő felbontása persze lehetne jobb, de mindent tud, amire szükségünk lehet, sőt a tesztautóban még a terepjárást segítő, az autó aktuális dőlésszögeit mutató menüpont is helyet kapott. A mobilos kapcsolat gyorsan kezelhető, a gyári audiorendszer pedig a kategóriához mérve meglepően jó.
A vezető előtt 7 colos digitális műszeregység található, három fő képernyő-elrendezéssel, amelyek között a kormányon lévő gombbal válthatunk. Ilyenkor egy zöld csík vándorol le a kijelzőn, ami pont egy vonalba kerül a műszeregység két szélén lévő 3-3, állandóan világító LED-csíkkal. Ezzel az apró trükkel rejtették el a kihasználatlan területet, a kormány mögötti térbe ugyanis az alapcsomaggal még analóg műszerek és egy kisebb, 3,5 colos kijelző kerül.
Hasznos extraként rendelhető már kormányfűtés is az ülésfűtés mellé, a generáció praktikus újítása a Youclip-rendszer. A régi Duster lámpájának motívumát megöröklő kis műanyag csatlakozót mindkét sorban és a csomagtérben is elhelyezték. Ezekre erősíthetünk nyitható kampót a szatyrok megtartásához, tárolódobozt (ami pohártartó is lehet) vagy elemlámpát. Leghasznosabb kiegészítője a vezeték nélküli töltéssel rendelkező mobiltartó. Az ötletes kiegészítő mellett tradicionális tárolóhelyek, rekeszek sorakoznak, csúszásmentes polc várja a mobiltelefont, ide kerülhet a beépített vezeték nélküli töltés extrája, van négy USB-C töltőpont, és a könyöklő is tágas rekeszt rejt.
Az ülések az Extreme kivitelű tesztautóban érdekes, vízlepergető hatású, könnyen tisztítható borítást kaptak, a szélein gumírozott, tapadó felülettel. Jól mutat, a tartósságát pedig az évek döntik el. Alapvetően jó az üléspozíció, de az ülőlap lehetne hosszabb, és kissé fura, hogy nem sík, hanem lapos szögben áll. Az oldaltartás sem elsőrangú, ezen a területen még van hely a fejlesztésre a Duster esetén, ám elődjéhez képest sikerült előrelépni. A térkínálat az autó dimenzióihoz mérve tágas, hátul sikerült élhető lábteret teremteni az új Dacia Dusterbe, magas első utasok mögött is elférnek felnőttek, és a használható méretű csomagtérről sem kell lemondani. Utóbbi kiviteltől függően 414-472 literes lehet, a teszten szereplő hibridben a legkisebb, a legnagyobb teret sima fronthajtású benzinessel kaphatjuk, pótkerék nélkül. A 60:40 arányban dönthető hátsó üléssorral 1323 literesre növelhető a raktér mérete.

Dízel helyett fejlett hibrid

A 2024-es Dacia Duster új padlólemezre épül, alapja a CMF-B LS padlólemez, tehát a CMF-B modulcsalád adja, erre épülnek a Renault Clio, Symbioz és Captur modellek is. Ennek köszönhetően futóműve fejlett, elöl MacPherson rugóstagú, míg hátul friss fejlesztésű multilink-rendszerű, ami megalapozza a jó útfogást és komfortot.
Bár korábban nagyon népszerű volt, a szigorodó emissziós normák miatt az európai motorkínálatból száműzték a dízelmotort, aki takarékos üzemmódra pályázik, azoknak a teljes hibrid hajtásláncot kínálja a Dacia.

A legegyszerűbb motor a TCe 130 változat, 3 hengeres, 1,2 literes turbófeltöltős, Miller-ciklusú benzinmotort jelent, 48 voltos, lágy hibrid hajtással kiegészítve. Teljesítménye 130 lóerő.

Ebben apró, 0,9 kWh-s akkumulátor tárolja el a fékezéskor visszanyerhető energiát, amelyet aztán az indítómotor-generátor használhat fel. Ehhez a kivitelhez lehet összkerékhajtást is kérni, sebességváltója hatfokozatú manuális darab lehet.
Üde színfolt a piacon ritkaságnak számító Duster ECO-G 100 változat, amiben a háromhengeres turbós benzinmotor LPG-vel is üzemelhet. Ezzel nemcsak a szokásoshoz képest kiemelkedő, 1300 km-es hatótávot kínál az autó, de tisztább és jelentősen olcsóbb üzemeltetést is. Nem véletlen, hogy az európai LPG-piacot uralja a Dacia.
A tesztautóban található HYBRID 140 hajtás kellően innovatív, alapja egy 4 hengeres, 1,6 literes, 94 lóerős szívó benzinmotor, amelyhez két villanymotor társul. A 49 lóerős, 205 Nm leadására képes motor tudja egyedül mozgatni az autót, a másik pedig az indítógenerátor szerepét tölti be. Fékezéskor 1,2 kWh-s akkumulátorban tárolja el a rendszer a lassulásból visszanyert energiát. A rendszer különlegessége az erőátvitel, a négyfokozatú automata váltó mellett a hajtó villanymotornál is van egy sebességváltó két fokozattal, tengelykapcsoló viszont nincs: a kisebb motor feladata összehangolni a fogaskerekek és a motor főtengelyének a fordulatszámát. 15-féle hajtáskombináció közül választhat a rendszer. A hajtáslánc teljesítménye 140 lóerő.

Modern technika, modern vezetési élmény

Lassan a Duster elrugaszkodik a XX. század autós hagyományaitól. Már itt sincs indítókulcs, csak kártya, a gombnyomásra éledő technikának pedig egy kis irányválasztó kar segítségével tudjuk megmondani, merre induljunk, előre vagy hátra. Mivel teljes hibrid hajtást kapott, esetenként némán gurulva indul, miközben csak a gyalogosoknak szóló halk jelzés hallható, de hamar beindul az 1,6 literes benzines. Ami rögtön feltűnik, hogy a divatos külsőért feláldozták a jó kilátást. A zömök oszlopok jól mutatnak, de így keskeny az üvegfelület, elöl pedig még a központi kijelző is betüremkedik a “képbe”. Hátrafelé szintén keskeny csíkot mutat csak a szélvédő, a vaskos C oszlop pedig nehézkessé teszi a tolatást. Ezen javít a négy kamerával dolgozó tolatókamera és a különféle hangokon zenélő radar. Sajnos a kamerák képminősége, a felbontás és a részletesség messze elmarad a mai elvárt szinttől, de azért a tájékozódást segíti. Előny viszont a vezetőhelyről jól látható, szögletes motorházfedél, így a frontrészről nagyjából mindig tudjuk, hol jár.
A nagy hasmagasság és a tesztautóra szerelt 215/60 R18 méretű abroncsok nemcsak terepen, de a városi dzsungelben is jól jönnek.

Hiába a legnagyobb kérhető kerékméret, még ezekkel sem kell aggódni a padkák, méretes kátyúk miatt, van oldalfala az abroncsoknak bőven, és az aszfaltozott utakat elhagyva sem fogjuk hallani, ahogy a haslemezen karistolnak a kavicsok.

A kompakt méret akkor is áldás, amikor tüskés bokrokkal szegélyezett földutakon haladunk, így a Duster még mindig ideális mindenes a hazai vidék, az enyhébb terep felfedezésére, mint ahogy építkezéseken, bányákban is remek társ lehet. 

Tényleg joggal nevezhető mindenesnek, mert a 140 lóerős hibrid hajtáslánccal országúton és autópályán is elemében van.
A 49 lóerős villanymotor segítségével élénken reagál a gázpedállal adott utasításokra, amikor a benzinmotor még nem lenne elemében: előzés, besorolás, sávváltás során magabiztos erővel oldja meg a feladatokat. A működéshez megszokott motorhang viszont elmarad, nincs teljes összhangban a tempó és a négyhengeres utastérben jól észlelhető tónusa.
A hibrid rendszer automatikusan sáfárkodik a fokozatokkal, az elektromotor és a benzinmotor fordulatszámát a helyzethez illő optimális értékre állítja, így néha lassan haladva is felbőg a motor, máskor pedig némán gyorsít a technika, ez a két váltó által összeállítható, kamionnyi fokozatból következik.

Padlógáznál egyértelmű a képlet, ilyenkor egyre magasabb fordulatszámon pörög a négyhengeres, a kellemes, testes motorhang kíséretében pedig szinte megszakítás nélkül, boszorkányos gyorsasággal váltják egymást a sebességi fokozatok.

A gyártó szerint összesen 15-féle úton juthat el az erő a kerekek felé, vagyis motorok+4+2 fokozat=15-féle lehetőség, amivel az elektronika sakkozik.
Bonyolultnak hangzik, de a használat egyszerű, a fékezés is hétköznapi módon történik, de azért érezhető az átmenet, amikor a visszatöltés helyét átveszi a hagyományos, fékpofákkal lassító rendszer. A volán méretes, alul-felül lapított darab, ami nagyon könnyen jár, a szokásos, elektromos rásegítéssel élettelenített, kevés visszajelzést adó kormányérzettel. 2024-ben már a Renault-Dacia futóműtervező mérnökei is túl vannak több igazán nehéz, magas építésű konstrukción, így az 1380 kilogrammos hibrid Duster alá már gyerekjáték volt egy harmonikus, aszfalton és terepen is megfelelően teljesítő rendszert konstruálni. A 18 colos kerekekkel is szinte átlép az úthibákon, és szűk utakon a padkára húzódva, az ottani töredezett aszfalt sem jelent neki kihívást. A terepképességek miatt természetesen puhább a futómű hangolása, alapvetően a kényelmesebb kategóriába esik a Duster rugózási komfortja. Sőt, a szabadidő-autós mezőnyből is kilóg a terepjárók irányába, ma már a legtöbb konkurens a teljesen utcai, sportosan keményre hangolt futóművel készül, de a Duster megőrizte a lágyabb rugózást.
Azért bizonytalanságról szó sincs, normál tempónál a Duster egész jó tartással teljesítette a kormánnyal kijelölt íveket. Nem sportos, de magabiztos és biztonságos, autópályán magas tempónál sem érződik érzékenység, kiegyensúlyozott, kiszámítható a karosszéria mozgása még akkor is, ha kikerülési manőverre kerül sor, vagy ha erős az oldalszél. A stabilitásnak jót tett az elődnél merevebb karosszéria, de az előrelépés a zajszigetelés terén is tetten érhető. A harmadik generációs Duster hosszabb autópályás túrákon is személyautós komfortot ad, nincs jelentős szélzaj, sem a kerekek, sem a szélvédők felől, csak a visszapillantó környékéről jön jelentősebb susogás nagyobb tempónál. Vezetéssegítő rendszerekből a kötelező szintet hozza a Dacia Duster, sávtartó és sebességtartó automatika, vagyis klasszikus tempomat segítheti a vezetést, a táblafigyelő és a gyorshajtásra figyelmeztető hangjelzés pedig már kötelező extra.
Utóbbi szerencsére két gombnyomással deaktiváltható, a My Safety menübe váltva a műszerfal bal szélén található kapcsolóval elnémul a pittyegés. Adaptív tempomat még a legmagasabb felszereltséggel sem érhető el, miközben a hazai rivális, Suzuki Vitara már 2019 óta kínálja ezt az extrát. 

Ami kiemelkedő, az a 140 lóerő és az automata váltó mellé társuló fogyasztás. Miközben képes értékelhető dinamikára, és 10,1 másodpercig tart a 0-100 km/órás gyorsulás, az ilyen jellemzők mellett mért 4,8 l/100 kilométeres érték parádés. Egy feltöltéssel akár 900 kilométeres hatótáv is elérhető megerőltetés nélkül. Sőt, ezen is lehet még csavarni, aki igazán ki akarja hozni a technika maximumát, az a lomhább gyorsítást és tompa gázpedál-reakciót, és így alacsonyabb fogyasztást biztosító Eco módot aktiválva faraghat még pár decilitert az átlagból.

Még létezik olcsó Duster

Az új autók piacán 2024-ben a 7,2 milliós indulóár alacsonynak számít, pedig ennyiért már hazavihető a Duster ECO-G hajtáslánccal, 100 lóerővel, és a felépítésből adódó jó terepképességgel, tágas utastérrel, analóg műszerekkel, klímával, acélfelnikkel. Valahol csábító egy ilyen alapszintű gép, amivel azonnal nekivághatunk a susnyásnak. Ez a Dacia “budget” csomagja, csak ezzel a motorral elérhető, a magasabb Expression, Journey és Extreme felszereltséghez lehet válogatni az erősebb motorok között.
A listában a tesztautónk, az Extreme felszereltségű hibrid a csúcs 10 399 000 forintos áron, erre még három hasznos csomagot pakolhatunk. 7 199 000 és 10 399 000 Ft között mozog a Dusterek listaára, utóbbit még holttérfigyelővel, parkolóradarral, és tolatókamerával fejelhetjük meg 200 000 forintért a City csomaggal, az ülés- és kormányfűtés 150 000 forintos tétel, a jó hangminőségű, hat hangszórós audiorendszer pedig a 300 000 forintért mért Techno csomag sajátja.

Igazi ellenfele a Suzuki Vitara, aminek listaára 9 090 000 forintról indul, de a jelenleg elérhető azonnali kedvezménnyel 7 790 000 forint az aktuális vételár. Terepen talán kevésbé boldogulhatunk, de a Vitara több extrát tud felmutatni.
Vagányabb külső és a korszellemnek megfelelő hajtásláncok jellemzik a harmadik generációs Dacia Dustert, ami a kötelező vezetéssegítő rendszereket is megkapta. Rosszabb áttekinthetősége viszont érezhető negatívum az elődhöz képest, azt, hogy a hibrid tudja-e pótolni a dízelmotor hiányát, a piac fogja eldönteni. Ezekkel együtt is a Dacia Duster a legjobb ár-érték arányú modell ebben a méretosztályban, láthatóan a célközönség pontos igényeire szabtak, de a lendületes formával új vásárlókat is várnak a daciások táborába.