Végtelen lehetőségeket kínál a Dacia kis pöcke

Végtelen lehetőségeket kínál a Dacia kis pöcke

hirdetés
Egy merészen fiatalos autógyártó, egy fokozhatatlanul egyszerű, végtelen lehetőségeket tartogató megoldás, és pár tucat ifjú formatervező: a YouClip dizájnpályázat szó szerint és átvitt értelemben is új távlatokat tárt fel a Daciában rejlő lehetőségekből.
A Dacia megszületése pillanatában a racionalitás szószólójaként pozicionálta magát: olyan autógyártóként, amely kreatív erőforrásait nem látványos, elkápráztató megoldásokra, hanem a jármű használati értékét növelő, az ügyfelek mindennapi életét könnyebbé, kényelmesebbé tevő funkciók és szolgáltatások kidolgozására és megvalósítására fordította. Ahogy néhány éve egy díjnyertes reklámkampányban fogalmazott a márka: „jó ötlet lett volna a fűnyíró opció, de inkább tolatókamerát szereltünk a Sanderóba, mert annak van értelme.”

Ennek a filozófiának olyan kézzel fogható eredményei születtek, mint a keresztléceket is magukban foglaló hosszanti tetősínek, a felhasználó okostelefonját multimédiás egységként alkalmazó infotainment-kiépítés, vagy az anyagukban színezett lökhárítók – ezek a maradéktalan funkcionalitást jelentős megtakarításokkal és célszerűséggel társítják. A Dacia kreativitása a Manifesto tanulmányautóban csúcsosodott ki, ahol a levehető és hálózsákként használható üléskárpittól kezdve a kiemelhető fényszóróig fantasztikus ötletekkel találkozhattunk.

Itt öltött testet a YouClip-rendszer is: egy olyan, moduláris koncepció, amely az autóban előre kialakított diszkrét rögzítési pontokkal biztosít testre szabott tárolási, rendezési, funkcionális megoldásokat. A Dacia néhány ilyen eszközt maga is tervezett, az azonban mindig is nyilvánvaló volt, hogy a zseblámpa-pohártartó-akasztófül háromszögön túl hatalmas lehetőségek rejlenek az alapötletben.
Hogy ne maga arasson le minden babért, és lehetőséget kínáljon az ipari formatervezők fiatal generációi számára, a Dacia pályázatot írt ki dizájnfőiskolák hallgatói számára: arra invitálta a jelentkezőket, hogy bővítsék ki a YouClip-univerzumot: tervezzenek olyan kiegészítőket, amelyek valamilyen újszerű módon hasznosítják ezeket a sokoldalú rögzítőelemeket.
Nem kevesebb mint hatvanöt pályázat érkezett a felkérésre, jól mutatva, hogy a Dacia ott él a huszonévesek tudatában – a fiatalos márka arculata nem csak a marketingosztály fejében létezik tehát, hanem progresszív brandként így tekintenek rá a jövő generációi. Másrészt maga a YouClip is beváltotta a hozzája fűzött reményeket: akár egy teljes termékcsalád felépíthető e köré a rettentő egyszerű ötlet köré. Az öt tucat pályaműből végül négyet választott ki a szakmai zsűri, a végső döntést viszont a tudatos autóválasztók szószólóira bízták: azt a több száz nemzetközi újságírót kérték fel, hogy szavazzanak kedvenc pályázatukra, akik a Dacia Bigster menetpróbái kapcsán először találkoztak testközelből a Dacia korszakteremtő kompakt modelljével.
A négy döntős elképzelést három franciaországi felsőoktatási intézmény hallgatói álmodták meg. A párizsi Országos Iparművészeti és Iparművészeti Iskola (Ecole Nationale Supérieure des Arts Appliqués et des Métiers d'Art, ENSAAMA) hallgatója, Garance Probsting egy kutyás szettet állított össze, amely egyetlen összepattintható, szétszedhető csomagban tartalmaz egy itatótálkát, egy zacskótartót, valamint egy pórázrögzítő fület.

A Dog Set névre keresztelt készlet akár a csomagtartóban, akár valamelyik utastéri YouClip-elemen rögzíthető, így mindig kéznél van, ha szükségünk van rá.
Szintén az ENSAAMA hallgatója az a Hadrien Costrejean, aki egy innovatív párnát tervezett. Ha a hosszú utakon elálmosodnának az utasok, elég leemelniük a csomagot a YouClip-tartóról, majd miután a lehúzott ablakon keresztül beáramló levegő segítségével másodpercek alatt felfújták a párnát, máris álomra hajthatják a fejüket. Használat után Comfort+ Set összehajtható, és bármely YouClip-pöckön rögzíthető.

A Roadbin Project a Dacia másik fő erősségéhez, a környezetvédelmi törekvésekhez is kapcsolódik. Minden autóban probléma, hogy hová tegyük a szemetet.

Az ipari formatervezésre és prototípus-készítésre szakosodott Strate iskola hallgatója, Zoé Dusollier nem átlagos szemetest tervezett: a fedél szagmentesen záródik, az oldalára rögzíthető zseb ideális tartalék zacskók tárolására, a testen kialakított horgok és fülek pedig lehetővé teszik, hogy az autóból kiszállva is magunkkal vigyük a dobozkát, így a kirándulás során sem kell hátrahagynunk a szemetet.
Egytől egyig kiváló ötlet, ám a zsűri végül nem ezeket, hanem a Legătură projektet választotta a pályázat legjobbjának. A francia, kanadai, indiai és kenyai campusokon működő Rubika főiskolára járó Hector Vanquaethem és diáktársai által tervezett kiegészítő két fő komponensből áll, amelyek egymáshoz kapcsolódnak – innen az elnevezés, amely románul annyit tesz, kötés. Az egyik elem egy, pontosabban kettő masszív szíjvezető és -feszítő szerkezet, amelyek között egy kétrétegű, kétoldalas ponyvát rögzíthetünk. Ez utóbbi az autóban rakománylekötőként, illetve vízálló alátétként szolgálhat, de ki is vehetjük a kocsiból, hogy a feszítőket fülként használva táskát rögtönözzünk belőle, vagy pikniktakaróként elheveredjünk rajta.
Ahogy a díj átadásakor David Durand, a Dacia formatervezési igazgatója úgy fogalmazott, a tavaly ősszel, a Párizsi Autószalonon meghirdetett pályázat „lehetővé tette a Dacia teljes stábja számára, hogy eszmét cseréljen a jövő formatervező nemzedékével – olyan tehetséges, kreatív és inspiráló fiatalokkal, akikkel öröm volt együtt dolgozni”.
dacia-youclip-palyazat-carnet-hir-6
dacia-youclip-palyazat-carnet-hir-8
dacia-youclip-palyazat-carnet-hir-9
dacia-youclip-palyazat-carnet-hir-10
Az egyelőre nem biztos, hogy a pályázati munkák megvalósulnak-e, és idővel elérhetők lesznek-e a Dacia tartozékportfóliójában, az viszont kétségtelen, hogy a friss ötletek még fiatalosabbá, eredetibbé és formabontóbbá tették és teszik a márka kreatív szakembereinek gondolkodását.