Túlélőket támogat a Ford

Túlélőket támogat a Ford

hirdetés
Amikor autóipari innovációkról beszélünk, rendszerint jármű-technológiai fejlesztések jutnak az eszünkbe. A Ford SupportBelt valami egészen más: egy olyan fejlesztés, amely nők százezreinek segíthet átvészelni életük egyik legnehezebb pillanatát.
A masztektómia, avagy emlőeltávolítás a mellrák terjedésének vagy kialakulásának megelőzésére alkalmazott orvosi eljárás. Csak az Amerikai Egyesült Államokban évente több mint százezren esnek át ilyen műtéten, amely azonban mélyrehatóan befolyásolhatja az érintett nők életét. A pszichológiai hatások mellett, mint a legtöbb invazív beavatkozásnál, a műtött terület érzékenysége, korábban nem tapasztalt fájdalmak keserítik meg a gyógyulás időszakát.

Ez történt 2022-ben egy Lynn Simoncini nevű marketingszakemberrel is. Miután mindkét mellét eltávolították, kínszenvedésnek bizonyult egy olyan tevékenység, melyet korábban a legnagyobb természetességgel végzett: az autóvezetés. A mellkasán átvezetett, feszesre húzott biztonsági öv olyan fájdalmakat okozott neki, amelyek a rövidebb utakat is megkeserítették.
Ahelyett, hogy beletörődött volna állapotába, Lynn – aki mindig is érdeklődött az autók iránt – elgondolkodott. Nyilván számos sorstársa küzd hasonló fájdalmakkal, és ha létezne erre valamiféle megoldás, minden bizonnyal hallott volna már róla. A hölgy papírt és ceruzát ragadott, és elkezdett rajzolgatni. Hamarosan körvonalazódott egy lehetséges segédeszköz, amelynek kezdetleges terveit megmutatta cége egyik legfontosabb ügyfelének: a Fordnak. A prototípust már az autógyártó dizájnereivel közösen készítették el: megszületett a SupportBelt (azaz támogató öv), egy egyedülálló termék, amely puha, lélegző szivacsanyagot helyez a mellkas és az öv közé, ezzel csökkentve a nyomásból és dörzsölésből fakadó kellemetlenségeket és fájdalomérzetet.
A Ford szervezeti folyamatai könnyedén alkalmazkodtak a szokatlan feladathoz, hiszen az autógyártó az elmúlt évtizedek során számos olyan újítást szabadalmaztatott, amelyek kifejezetten az utasok közérzetének javítására szolgáltak. Ilyen volt a csecsemők altatását elősegítő, zörejeket kibocsátó rendszer, a rovarokat és rágcsálókat távol tartó, ultrahangos „szúnyogháló”, a fedélzeten utazó kutyákat megnyugtató, zajzáró kennel – a sort hosszan folytathatnánk. Ezeknek a találmányoknak a többsége végül nem került sorozatgyártásba, a SupportBelt azonban igen: a Ford egyik beszállítója már novemberben elkészíti az első szállítmányt, amelyet azután számos további követ.
A Ford szándékai szerint ingyenesen biztosítja a SupportBelt kiegészítőt azon észak-amerikai ügyfeleinek, akik részleges vagy teljes masztektómián estek át. Ezzel azonban még nincs vége a projektnek: a Ford egyrészt tengerentúli piacain – így várhatóan Európában is – be kívánja vezetni az egyedülálló terméket, illetve azt tervezi, hogy más autógyártók számára is elérhetővé teszi szabadalmát, így azok ügyfelei is részesülhetnek annak előnyeiből.

A SupportBelt egyébként különösen fontos projekt volt a Ford számára, hiszen az autógyártó hazai piacán mintegy három évtizede támogatja aktívan a mellrák elleni küzdelmet, a mai napig több mint 139 millió dollárral járult hozzá a világ leggyakoribb daganatos megbetegedésének a visszaszorításához – a mellrák évente több mint 685 millió nő halálát okozza világszerte.
Amikor tehát Lynn Simoncini megkereste a vállalatot ötletével, azonnal felkarolták az elképzelést. Egészségügyi szakemberek és formatervezési oktatási intézetek bevonásával készítettek el számos prototípust, és miközben a dizájnerek a szivacsbetétek méretét, formáját és sűrűségét próbálgatták, a Ford mérnökei már azon dolgoztak, hogy a leendő termék megfeleljen a Ford minőségbiztosítási előírásainak.
A heteken át tartó kísérletezés eredményeként alakult ki az a konkáv forma, amely lehetővé teszi, hogy a SupportBelt kopás és irritáció nélkül idomuljon viselőjéhez. A nyersbőrhöz hasonló borítás csaknem 40 százalékban újrahasznosított PET-palackokból készült, a szerkezet egyszerű tépőzárral rögzíthető a biztonsági övre.