Teszt: Renault Symbioz E-Tech full hybrid 145 esprit Alpine

Teszt: Renault Symbioz E-Tech full hybrid 145 esprit Alpine

hirdetés

Életre született ez a Renault

Nem túl kicsi, nem túl nagy, praktikus és messzire elmegy egy tank benzinnel: ezt mind tudja Renault új szabadidőjárműve, a Symbioz. Hibrid hajtáslánccal teszteltük az autót.
Amikor a Renault Symbiozt 2024 májusában hivatalosan is bemutatták, olyan nagy hatású Renault-modellekhez hasonlították, mint a 16, az Espace vagy a Scénic az 1990-es évekből. Mint mondják, közös bennük a voiture à vivre DNS, ami annyit tesz, hogy ezek élethez tervezett autók.

Használati értékük mellett tény, hogy mindben volt valami különleges, legyen az akár egy új karosszériaforma, vagy épp hét személy elszállításának képessége.

Ezek a tulajdonságok főleg a beltérben tudtak újat, adott esetben forradalmit nyújtani a vásárlóknak, megkönnyítve vagy épp új perspektívát nyitva az autóhasználatban.

Le sem tagadhatja, hogy Renault

Kívülről nézve csak egy újabb Renault-SUV, mondhatnánk a Symbiozra. Tény, hogy vagy fél tucat különböző szabadidő-autója és crossoverje van a francia márkának, így felmerülhet a kérdés, hogy hova sikerült elhelyezni a palettán az újdonságot. 4413 mm-es hosszával, 1797 mm-es szélességével és 1575 mm-es magasságával a Symbioz a házon belüli középmezőnybe, a Megane E-Tech Electric és a Captur elé, de Scenic E-Tech Electric és az Austral mögé került. Az autó alapja, padlólemeze megegyezik a Capturével, sőt, a két autó szemből gyakorlatilag ugyanúgy néz ki, egészen a B oszlopig egyeznek.
A Renault egyébként mindig is jó volt abban, hogy a modellpalettája egységes arculatot mutasson. A Symbioz is már a facelift utáni Clio, az elektromos Scenic és a Rafale jegyeit hordozza. A márkaembléma egy mintás sávban csillog, a fényszórót pedig kettéosztották: egy része ezen sávok végén világít LED-izzókkal, míg a fél-gyémánt alakú nappali menetfények keretbe foglalják a valódi kivágásokat a hűtőmaszkon.
A menetfények háza lyukas, ezek légterelő sávok, melyek a 18 vagy 19 colos felnik körül kavargó levegőt törik meg a menet közben létrejövő légfüggönnyel.

Oldalról egy klasszikus sziluettű szabadidőjárművel van dolgunk, emelkedő övvonallal, szinte végig egy szinten, magasan haladó tetővel. Az ajtók alján a fekete műanyag sáv takarja a küszöböt, így be- és kiszálláskor nem a nadrágszárral töröljük le a sarat róla.

Az autó elejét és oldalát nézve kissé üresnek hat a Symbioz hátulja. Előbbi helyeken mindig volt, ami vigye a tekintetet, de hátulra érve maradt egy viszonylag nagy, üres terület, melyet a Symbioz felirat próbál kitölteni. Dicsérendő azonban a hátsó fényszóró, látványos darab.

Ötletekkel szép

Az autó belseje felé közelítve egy Alpine-feliratot lépünk át, ez az esprit Alpine felszereltségi szintre utal. A sportkocsigyártó logója az első üléseken is megjelenik. Nemcsak mutatósak, de kényelmesek és jó oldaltartású darabok. Kárpitjuk részben bio-műbőrből, illetve 75 százalékban újrahasznosított textilből áll. Az első sor üléspozíciói hat irányban elektromosan állíthatóak, megfelelően széles tartományban. Egyedül az ülőlap lehetne hosszabb az optimális combalátámasztás érdekében.
Szép beltérrel találkozunk, a szem előtt lévő anyagok jól néznek ki, az Alpine-változatot kék szálcsiszolt műszerfalbetét és francia zászlócskák teszik színesebbé. A Symbioz azonban nem a körítéstől válik voiture à vivre autóvá, több olyan ötlet is megjelenik, ami miatt méltó lehet az élethez tervezett autó címre. Ilyen a márka más modelljeiben is használt Solarbay üvegtető, mely egy gombnyomásra válik tejüveggé. Mondhatnánk a Google-alapú OpenR Link multimédia-rendszert is, amely már jól ismert és bevált rendszer.
A sofőr előtti 10,3 colos TFT-műszeregység és a 10,4 colos érintőképernyőig tartó panel is ismerős lehet, de ez nem befolyásolja a működést. Persze ami jó, azon nem kell változtatni, sem a tető, sem az infotainment terén.

Fogták tehát, és beemelték a Symbiozba, kábelmentes telefontükrözéssel, vezeték nélküli töltővel együtt. Utóbbit két USB-C aljzat társaságában betették a lebegő középkonzol tövébe.

A technológiai ínyencségeken felül ami igazán élethez tervezett autóvá teszi ezt a Renault-t, az a praktikum. Nem vagyunk híján a rakodó- és tárolórekeszeknek, de az extrát a csúsztatható hátsó üléssor jelenti. A sor egyben mozgatható, a két végpont között 16 cm-en.
Teljesen hátratolva megfelelő méretű lábtér jut az itt helyet foglaló utasoknak, 185 cm-es magasságig a fejtér is elegendő. Ebben az esetben 434 literes csomagteret rejt az elektromos mozgatású hátsó ajtó. Ez a szám a szigorúbb VDA-szabvány szerint ennyi, de ebben benne van a padló alatti 127 literes tér, melyből a szükségpótkerék is elfoglalja a maga 48 literes részét. Előretolt ülésekkel a raktér már 675 liter, ha pedig ez is kevés, le is dönthető a hátsó támlasor, és 1498 literrel gazdálkodhatunk.

Hibrid hajtással

Jelenleg egyetlen erőforrásrendszer dolgozhat a Symbiozban: ez a már több Renault-modellből is ismert E-Tech. Alapja 1,6 literes, négyhengeres turbós benzines 94 lóerővel és 148 Nm-rel, melyhez 49 lóerős, 205 Nm csúcsnyomatékra képes villanymotor társul.
Ennek energiaforrása 39 kilós, 1,2 kWh kapacitású 150-285 V feszültségen működő lítiumion-akkumulátor. Mindezt a multi-mode automata váltó hangolja össze, a benzines oldalról négy, a villanyos oldalról két fokozat kombinálásával.

A rendszer összteljesítménye 143 lóerő, melyhez 250 Nm nyomaték társul. Ezeken felül még egy villanymotort találunk, az indítómotor-generátorét, mellyel az áram visszatermelése zajlik lassításkor, valamint a benzinmotor újraindítása menet közben.

A motorkínálat jövőre bővül, a tervek szerint benzines erőforrással is kapható lesz a Symbioz.

Már majdnem helyettünk vezet

Mindent beleszámolva összesen 29 biztonsági és vezetéstámogató funkció segíti a sofőrt a Symbiozban, de ebben benne vannak az EU által kötelezővé tett rendszerek is. Együtt használva őket jelentősen megkönnyíti az életet az autó, az aktív vezetési asszisztens például a sávközéptartót kombinálja az adaptív tempomattal és opcionálisan a táblafelismerővel. Félautomata parkolóasszisztens is rendelhető az autóhoz, mely a kormányzást is átveszi tőlünk, így csak a pedálkezeléssel kell foglalkoznunk parkoláskor. A segédrendszerek gyors kikapcsolása könnyű, a My Safety Perso menüben előre beállítható, mit deaktiváljunk két gombnyomással.
Ismerve, hogy a Symbioz egy, az élethez tervezett autó, logikus azt gondolni, hogy vezetési téren is valami olyan értéket kapunk, melyet a mindennapokban tud értékelni az ember. Mindenképpen ilyen dolog az, hogy az autó egy tank üzemanyaggal 920-960 kilométert is képes megtenni. Tesztünk során 5-5,2 liter benzin fogyott száz kilométerenként.

Közlekedésre született

Ezen érték elérésében elvitathatatlan szerepe van a hibrid rendszernek. Leginkább városban, kis terhelésnél van elemében a hajtáslánc. Ugyanakkor a különbség észrevehető a tisztán elektromos és a benzinmotort is igénybe vevő haladási módok között, a négyhengeres élénk forgással dolgozik, munkába állása első pillanatától. Ha nagyon hajszoljuk, a Symbioz akkor sem fog 10,6 másodpercnél gyorsabban álló helyzetből 100 km/órára gyorsulni, és 170-nél sem lehet vele gyorsabban száguldozni. A gyorsulási adat, ami láttán felhúzzuk a szemünket, nem tűnik túl acélosnak így leírva, azonban a valóságban az autó dinamikájával nincs probléma. A hibrid rendszer elektromos oldala azonnali nyomatékával instant löketet ad az autónak a gyorsítási szakaszok elején, jó rajtot lehet fogni a lámpáknál ezzel a Renault-val.
Okos pedálhasználatra ösztönöz a Symbioz: finoman gyorsítva sokszor eredményesebb az ember, mint ha a tűzfalig taposná a pedált, mert az előbbinél – elegendő töltés esetén – tisztán elektromos üzemmódban haladva lendületesebben halad a Symbioz.

A lepadlózások gondolkodásra késztetik az erőforrást: a váltó matekozik, mit csináljon, a benzines pedig hangosan dolgozik. Van, hogy ilyenkor nem is húz, ám feleslegesen ekkor sem dolgozik: áramot termel az akkumulátornak.

Mindezt persze csak akkor halljuk igazán ha nem használjuk ki a Harman Kardon hifi tudását, amely jó dinamikával tölti meg az utasteret.
Ha vezetési élményre vágyunk, azt csak limitáltan kapjuk meg a Symbioztól. Nem jobb, de nem is rosszabb, mint a kategóriaátlag, az olyan kötelezőket, mint a pontos irányíthatóság, illetve a stabilitás, csont nélkül hozza. Kormánya állítható egy komfortos és egy sportosabb mód között. Utóbbi határozottabb, erőteljesebb inputokat kíván, de az érzet még így is steril. Fordulókörének átmérője 11,1 méter. Elöl pszeudo-MacPherson rendszer, hátul csatolt hosszlengőkaros futómű dolgozik az autóban és ad komfortot és stabilitást. Ahhoz képest, hogy hátul nem független a kerékfelfüggesztés, kifejezetten jól veszi a magyar utak megpróbáltatásait a Symbioz. Úttartására sincs ez hatással, nem keltette dülöngélős autó benyomását a Renault SUV-ja.

Erős versenyző

12 649 000 forintos listaárral nyit a CarNet hálózatában a Renault Symbioz. Ezért az árért komoly csomagot kapunk a biztonsági rendszerekből, de az aktív vezetési asszisztens, a vészfékrendszerrel megspékelt hátsó keresztirányú forgalomfigyelő, a parkolóasszisztens, illetve a biztonságos kiszállást segítő rendszer már külön csomagban rendelhető meg. Így volt ez tesztautónk esetében is. Az esprit Alpine kivitel indulóára 13,5 millió forint, a tesztautó extrákkal együtt pedig ennél több mint kétmillióval magasabb áron érhető el. A legtöbbet kóstáló extra tételek közé tartozik a Solarbay panorámatető 600 ezer forinttal, a 300 ezres Harman Kardon hifi, illetve a fényezés 220 ezer forintért.
Ezzel az árfekvéssel a Symbioz versenyre kelhet a kategória népszerű négykerekűje, a 13,18 milliós listaárú Toyota CH-R-rel. Csomagtere szinte verhetetlen, az alapállapotot megközelíteni csak a Mazda CX-30 és a Kia Niro tudja, de a 16 centis soreltolással más ligába katapultál a rakteret illetően. A puszta tényeket nézve megbújik a Renault Symbiozban is a voiture à vivre DNS, összességében azonban mégis olyan érzésünk van, mintha a többi márkatárs elhomályosítaná az új szabadidő-autót pusztán azzal, hogy hosszabb ideje a porondon vannak, és már ismerjük kedvelt megoldásaikat. Persze nem is házon belüli testvérháborút kell nyernie az autónak, hanem a riválisokat kell felülmúlnia. Ehhez pedig adottak az alapok.